Lokata i fundusz inwestycyjny sposobem na inwestowanie?

Lokaty kuszą bezpieczeństwem ulokowanych środków oraz gwarancją zysków. Fundusze zaś - wysoką stopą zwrotu, ale gwarancji zysków już nie ma. Dlatego tak wiele osób zastanawia się nad tym, którą opcję wybrać. Dla tych najbardziej niezdecydowanych banki coraz częściej przygotowują specjalną ofertę - lokatę i fundusz jako jeden produkt finansowy. Czy jest to jednak dobry sposób inwestowania posiadanych oszczędności?

W przypadku takiego połączenia deponowany kapitał dzielony jest zwykle na dwie równe części. 50% przeznacza się na lokatę, a 50% na fundusz. Ale może zdarzyć się i tak, kiedy na lokatę wędruje zaledwie 30% oszczędności, na fundusz - 70%.

Oprocentowanie lokat korzystne, ale…

Do skorzystania z lokat połączonych z funduszem inwestycyjnym zachęca przede wszystkim wysokie oprocentowanie samej lokaty. Nawet 15% to znacznie więcej niż dają tradycyjne produkty finansowe. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję musisz pamiętać, że tak wysokie oprocentowanie dotyczy skali rocznej. Tymczasem tego rodzaju produkty finansowe dotyczą najczęściej umowy zawieranej na kwartał, maksymalnie - 6 miesięcy.

Przykład. Załóżmy, że decydujesz się na zainwestowanie 20 000 zł w 15-procentową lokatę i fundusz. Umowa trwa 3 miesiące. Na lokatę trafia 10 000 zł, a więc twoje zyski faktycznie wyniosą 375 zł (od tego musisz jeszcze odjąć 19% podatku od zysków kapitałowych), a nie 1500 zł. Oczywiście do tego dochodzą jeszcze zyski z funduszu.

Ile można zarobić na funduszach?

O ile w przypadku lokaty właściwie wszystko jest już z góry określone i jasne, w przypadku zysków z funduszy jest zupełnie inaczej. Tutaj nie da się przewidzieć, jaka będzie stopa zwrotu, ponieważ wszystko zależy od obecnej sytuacji na rynku. Jeśli koniunktura jest dobra, wówczas możesz sporo zarobić. Jeśli jednak dojdzie do jej pogorszenia, może okazać się, że nie zyskasz nic, a nawet stracisz.

Gdy umowa wygaśnie, kapitału z funduszu nie musisz wycofywać

Ale możesz się przed tym uchronić, ponieważ fakt, iż twoja umowa wygasa nie oznacza, że musisz wycofywać środki z funduszu. Możesz potraktować tę część inwestycji jako inwestowanie długoterminowe, które na dłuższą metę faktycznie pozwoli ci osiągnąć znacznie większe zyski. Ale i tutaj wszystko zależy od obecnej sytuacji na rynku.

Nie zawsze możesz decydować o wyborze funduszu

Pamiętaj, że większość banków nie daje możliwości swobodnego wyboru funduszu inwestycyjnego, co powoduje że pole manewru jest dość ograniczone. Ale zawsze masz możliwość wyboru bardziej (akcje) lub mniej (obligacje) agresywnych funduszy - w zależności od twojej skłonności do ryzyka.

Czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Na pewno nie możesz sugerować się wyłącznie atrakcyjnym oprocentowaniem lokaty. Musisz wziąć także pod uwagę fundusz inwestycyjny, szczególnie wtedy, gdy właśnie w niego inwestowana jest znaczna część kapitału. Musisz dokładnie przeanalizować, czy w przypadku pogorszenia koniunktury zysk z lokaty będzie w stanie uchronić cię przed stratą części ulokowanych środków pieniężnych. Musisz też zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na inwestowanie długoterminowe.

Jeśli nie wiesz, czy para: lokata + fundusz to rozwiązanie dla ciebie, zawsze możesz skorzystać z pomocy doradców Omnico. Porównają oni aktualne oferty banków i zaproponują najlepsze rozwiązanie, uwzględniając twoje potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe.