Lokata czy fundusz inwestycyjny?

Zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje oszczędności, by choć trochę je pomnożyć i częściowo uchronić je przed inflacją? Nie należysz do wielkich ryzykantów, dlatego interesują cię w miarę bezpieczne możliwości inwestowania i oszczędzania? Zastanawiasz się, czy wybrać lokatę długoterminową, czy fundusz inwestycyjny?

Lokata a fundusz

Lokata bankowa wydaje się być prostym rozwiązaniem. Ty wpłacasz środki na określony czas, a bank oddaje ci je wraz z odsetkami. W tym przypadku dokładnie wiesz, ile na takiej inwestycji zarobisz. A zysk jest po części zależny od ciebie, ponieważ ty wybierasz lokatę najwyżej oprocentowaną, ty określasz jak długo chcesz trzymać pieniądze na lokacie (np. rok lub 2 lata).

Fundusz inwestycyjny to wiele możliwości. Swoje pieniądze możesz ulokować na najbardziej bezpiecznych papierach wartościowych. Ale możesz też mocno zaryzykować, inwestując w akcje. Od tego zależeć będzie, ile zyskasz.

Podjęcie decyzji z pewnością ułatwi ci poznanie różnic między tymi produktami. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?

Okres inwestycji

W przypadku funduszy inwestycyjnych może on trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a w niektórych przypadkach - nawet kilkanaście lat. Okresu inwestowania nie trzeba z góry określać. To od ciebie zależeć będzie, kiedy wypłacisz zainwestowane środki.

Wybierając lokaty, zwykle zobowiązujesz się do zamrożenia środków na 1-2 lata, a niekiedy nawet i 3 lata. Umowa obliguje cię do tego, by zdeponowane pieniądze przez ten okres należały do banku.

Dostęp do środków

Wybierając fundusze inwestycyjne, nie zamrażasz swoich środków. Masz do nich dostęp właściwie w każdej chwili. Co więcej, nie musisz się obawiać, że utracisz dotychczas wypracowane zyski.

Z lokatą jest nieco inaczej. Te długoterminowe, zakładane na 1-2 lata, wiążą się z koniecznością zamrożenia środków na czas trwania umowy. Oczywiście możliwe jest wcześniejsze ich wypłacenie, to jednak skutkuje utratą wypracowanych dotychczas odsetek.

Stopa zwrotu, czyli zysk

Jest to chyba jedna z ważniejszych kwestii, którą każdy inwestor rozważa w pierwszej kolejności.

Już wyżej zostało wspomniane, że w przypadku lokaty zysk jest z góry określony. Podpisując umowę z bankiem, wiesz, jakie oprocentowanie masz gwarantowane.

Z funduszami inwestycyjnymi jest inaczej. Tutaj nie da się przewidzieć, ile zarobisz. Wszystko zależy od tego, jaka jest sytuacja na rynku finansowym lub od tego czy twoja inwestycja jest krótko- czy długoterminowa.

Podatek od zysków kapitałowych

Jeszcze do niedawna, gdy możliwe było uniknięcie „podatku Belki”, popularne były lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Obecnie zasady naliczania tego podatku nieco się zmieniły. W efekcie na wszystkie lokaty nałożony jest podatek od zysków kapitałowych. Podobnie jest w przypadku funduszy.

Bez względu na to, na jaki instrument inwestycyjny się zdecydujesz, podzielenie się zyskiem z Urzędem Skarbowym cię nie ominie.

Ryzyko

Lokata bankowa uważana jest za jedną z bezpieczniejszych form lokowania środków. Twój zysk nie jest zależny od sytuacji na rynku finansowym. Zagrożeniem może być jedynie bankructwo banku. Ale pamiętaj, że lokaty zabezpieczane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który - w razie upadłości instytucji - wypłaci ci oszczędności do kwoty 50 000 EURO.

Fundusz inwestycyjny pod tym względem jest bardziej ryzykowny. Nie jest powiedziane, że odzyskasz swoje środki w przypadku nagłego pogorszenia się sytuacji na rynku finansowym. Ryzyko możesz jednak zminimalizować, decydując się na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Co więc wybrać?

Tak naprawdę to wyłącznie twoja indywidualna decyzja. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje oczekiwania. Czy chcesz mieć pewny zysk? Czy możesz sobie pozwolić na zamrożenie środków na 1-2 lata, czy wolisz zachować płynność finansową? Jaka jest twoja skłonność do ryzyka?

Jeśli, mimo udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania, masz wątpliwości, skontaktuj się z doradcą Omnico. Razem ze specjalistą podejmiesz właściwą decyzję.