Kredyt gotówkowy kontra samochodowy

Samochód jest potrzebny, ale potrafi sporo kosztować. Jednak nie trzeba natychmiast porzucać marzeń o aucie, ponieważ banki posiadają interesujące propozycje. Z reguły w grę wchodzą dwie możliwości: kredyt samochodowy oraz kredyt gotówkowy. Na którą opcję się zdecydować?

Okazuje się, że podjęcie decyzji do najłatwiejszych nie należy. Oba rozwiązania posiadają mniejsze lub większe różnice, wady i zalety. Wiele więc zależy od tego, jakie są twoje potrzeby oraz oczekiwania.

Kwestie formalne

Pierwszą różnicą między kredytem gotówkowym a samochodowym jest cel kredytowania. Gdy decydujesz się na pożyczkę gotówkową, właściwie możesz przeznaczyć ją na dowolny cel. Oznacza to, że część pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup samochodu, a część - na zakup np. nowego telewizora czy zagraniczny wyjazd. Jeśli decydujesz się na kredyt samochodowy, za pożyczone pieniądze możesz dokonać zakupu uprzednio wybranego pojazdu. W obu przypadkach nie ma znaczenia czy kupujesz auto nowe, czy używane.

Jednak to nie koniec różnic. Pojawiają się one w przypadku najprostszych kwestii formalnych. Kredyt gotówkowy bardzo często dostaniesz „od ręki” (wiele jednak zależy od wysokości wnioskowanej kwoty). Formalności ograniczane są do minimum, a pieniądze można otrzymać jeszcze tego samego dnia - na podstawie dowodu osobistego oraz zaświadczenia o zarobkach. Nieco trudniej jest z kredytem samochodowym. Tutaj bez formalności się nie obejdzie. Co więcej, w większości przypadków trzeba również posiadać wkład własny.

Wysokość oprocentowania

Także i w kwestii wysokości oprocentowania pojawiają się różnice między kredytem gotówkowym a samochodowym. Wybierając to pierwsze rozwiązanie, musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami. W przypadku kredytu samochodowego, jego oprocentowanie jest dużo bardziej atrakcyjne. To zaś oznacza, że ostateczne koszty zakupu pojazdu będą niższe - trzeba będzie zapłacić znacznie mniej odsetek.

Wysokość wnioskowanej kwoty

Różnice między kredytem samochodowym a gotówkowym wynikają również z maksymalnej wysokości kwoty, jaką możesz pożyczyć od banku. W przypadku kredytu samochodowego, bank może sfinansować właściwie zakup dowolnego pojazdu, oczywiście pod warunkiem wykazania odpowiedniej zdolności kredytowej.

W przypadku kredytu gotówkowego zakup luksusowego pojazdu może być nieco utrudniony. Tego rodzaju pożyczki z reguły mają to do siebie, że ich wysokość jest mocno ograniczona. Szczególnie wtedy, gdy zależy ci na minimum formalności i kredycie „od ręki”. Wówczas należy liczyć się, że maksymalną kwotą będzie ok. 20 000 zł.

Zabezpieczenie kredytu

Decydując się na zakup samochodu finansowanego z kredytu gotówkowego, auto w całości należy do ciebie. To znaczy, że w dowodzie rejestracyjnym widnieją twoje dane jako właściciela pojazdu. Bank, przed niemożnością spłaty kredytu zabezpiecza się np. poprzez dodatkowe ubezpieczenie, którego wysokość doliczana jest do comiesięcznej raty lub osobę poręczyciela.

Wybierając kredyt samochodowy, 49% pojazdu należy do banku, zaś reszta jest twoja. Właśnie w taki sposób bank zabezpiecza się na wypadek, gdybyś miał kłopoty ze spłatą zobowiązania. Oznacza to, że w dowodzie rejestracyjnym - jako współwłaściciel - pojawia się bank. Co więcej, decydując się na kredyt samochodowy, przekazujesz cesję praw z polisy ubezpieczenia auta. W razie stłuczki to nie ty, lecz bank - w pierwszej kolejności otrzyma odszkodowanie za zaistniałą szkodę. W przypadku kradzieży - to bank odzyska pieniądze za pojazd, ty - zostaniesz bez auta, ale za to z kredytem…

Podsumowanie

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Mimo wszystko bardziej korzystną opcją wydaje się być zaciągnięcie kredytu samochodowego. Masz wątpliwości? Zgłoś się do doradcy Omnico, który przeanalizuje twoją sytuację oraz oczekiwania i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.