Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne?

Większość osób, zatrudnionych w zakładach pracy objęta jest polisą ubezpieczeniową, zawieraną w ramach ubezpieczeń grupowych. Wydaje się to być gotowym rozwiązaniem, które sprawia, że zainteresowanie indywidualnymi polisami na życie jest niewielkie. Wydaje się, że takie ubezpieczenie grupowe ma wiele zalet. Ale czy faktycznie? Może warto zrezygnować z ubezpieczenia grupowego na rzecz indywidualnej polisy?

„Opłacalność” jednego lub drugiego wariantu to właściwie kwestia indywidualna. Dobrze jest zatem rozpatrzyć poszczególne możliwości, by móc odnieść się do własnej sytuacji.

Atrakcyjność ubezpieczenia grupowego a indywidualnego

Ubezpieczenie grupowe zawierane jest między zakładem pracy a Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Zwykle do dyspozycji pracowników jest kilka wariantów do wyboru, jednak ich zakres jest dość mocno ograniczony.

Decydując się na ubezpieczenie indywidualne, mamy możliwość rozszerzenia polisy o dodatkowe umowy, które będą pasować nam najbardziej. Sami możemy zdecydować, czy potrzebna jest nam dodatkowa polisa, np. w ramach urodzenia dziecka, gdy potomstwa już dawno nie planujemy lub mieć nie możemy. Jest to więc polisa „szyta na miarę”, dopasowana do potrzeb i oczekiwań.

Porównując atrakcyjność ubezpieczenia grupowego z ubezpieczeniem indywidualnym, warto mieć na uwadze fakt, że atutem ubezpieczeń grupowych jest z reguły niska cena. Tyle, że jest ona już z góry określona. Ustalana jest na podstawie tzw. profilu wiekowego oraz płci całej grupy. Oznacza to, że każdy pracownik płaci jednakową składkę, niezależnie od tego jesteśmy młodzi czy starsi, czy jesteśmy okazami zdrowia, czy cierpimy z powodu dolegliwości. W takiej sytuacji osoby młode i zdrowe mogą czuć się pokrzywdzone, ponieważ wysokość składki może być zawyżona przez osoby starsze. W efekcie młodsi pracownicy dopłacają do składek osób starszych. Zaś osoby starsze i o niezbyt dobrej kondycji zdrowotnej na tym zyskują, ponieważ decydując się na ubezpieczenie indywidualne mogliby zapłacić znacznie wyższe składki lub mogłyby uzyskać odmowną decyzję ubezpieczeniową.

Za ubezpieczenie indywidualne z reguły musimy zapłacić znacznie więcej. Warto jednak pamiętać, że to my sami ustalamy wysokość comiesięcznej składki. Jeśli jesteśmy młodzi i w dobrej kondycji zdrowotnej, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że składka na ubezpieczenie będzie dużo niższa niż w przypadku ubezpieczenia grupowego.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jak już wyżej zostało wspomniane, wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz potrzeb. Warto dokładnie przeanalizować własną sytuację życiową, potrzeby ubezpieczeniowe oraz możliwości finansowe. Należy pamiętać, że ubezpieczenie grupowe nie jest obowiązkowe - przystąpić można do niego dobrowolnie. Jeżeli więc uważamy, że polisa indywidualna daje nam większe korzyści, nie warto brnąć w ubezpieczenie grupowe. Jeżeli natomiast szanse na uzyskanie indywidualnego ubezpieczenia są niewielkie (np. z powodu stanu zdrowia), wówczas ubezpieczenie grupowe może być jedyną szansą.