Ubezpieczenie turystyczne-czy warto?

Coraz więcej podróżujemy, coraz częściej wybieramy wczasy za granicą. Wyruszamy na wakacje z przeświadczeniem, że spędzimy niezapomniany urlop, pełen wrażeń. Jednak niekiedy te wrażenia mogą przybrać zupełnie inny kierunek - zamiast błogo leżeć na plaży i sączyć drinka z parasolką lądujemy u lekarza lub w szpitalu. Nikt nie myśli o tym, by wykupić dodatkową polisę turystyczną, bo przecież ubezpiecza biuro podróży. Ale czy faktycznie to wystarczy?

Czy zawsze można liczyć na biuro podróży?

Choroba, wypadek, śmierć - nikt o tym nie myśli, bo przecież jedziemy na wakacje i zamierzamy odpoczywać. Poza tym zawsze biuro podróży ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie. Nie zastanawiamy się więc, jaka jest to kwota ubezpieczenia i czy wystarczy na pokrycie kosztów leczenia lub powrotu do kraju ambulansem. Jesteśmy przekonani, że w razie przykrych niespodzianek biuro podróży wszystkim się zajmie. Jak to jest w praktyce?

Okazuje się, że ubezpieczenie z biura podróży nie opiewa na zbyt wysokie kwoty. W większości przypadków suma nie wystarcza na pokrycie kosztów powrotu do kraju na skutek choroby, wypadku, itd. Nie wystarczy na transport medyczny ambulansem na krótkiej trasie (Chorwacja, Austria, Grecja), a tym bardziej na trasie dłuższej (Egipt, Indie, Peru, itd.) i to w dodatku pod eskortą lekarza. Jaki jest tego efekt? Osoba chora / poszkodowana otrzymuje rachunek opiewający na kwotę - bagatela - nawet kilkuset euro…

A może Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Wiele osób nie decyduje się na wykupienie dodatkowej polisy turystycznej, tłumacząc swoją decyzję możliwością skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Owszem, jest to korzystne rozwiązanie, jednak nie w każdym przypadku. Choć EKUZ jest kartą bezpłatną i umożliwia dostęp wyłącznie do państwowych placówek służby medycznej, posiada sporo wad. Przede wszystkim obowiązuje w wybranych krajach - o ile może być wystarczająca w przypadku wakacji we Francji, Grecji czy Włoszech, o tyle nie sprawdzi się podczas wakacji w Meksyku, Peru, Egipcie czy Turcji. Karta nie pokrywa także kosztów transportu medycznego do kraju w przypadku, gdy stan zdrowia nie pozwala choremu na samodzielny powrót.

Zalety ubezpieczenia turystycznego

Opcja ubezpieczenia z biura podróży czy nawet Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w wielu przypadkach okazuje się być niewystarczająca.

Za wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego przemawia fakt, że jest to opcja posiadająca wiele zalet.

Polisa turystyczna:

- obowiązuje w każdym kraju na świecie,

- pozwala na korzystanie z państwowych, jak i prywatnych placówek medycznych,

- zawiera także ubezpieczenie assistance (dzięki temu m.in. dowiemy się. gdzie znajduje się najbliższa placówka medyczna, zostanie zorganizowana pomoc),

- wystarcza na pokrycie kosztów transportu medycznego lub transportu zwłok do kraju,

- może zawierać dodatkowe opcje, np. OC, NWW, ratownictwo i poszukiwania.

Dlatego warto zdecydować się na wykupienie dodatkowej polisy turystycznej. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam na błogi relaks, bez konieczności myślenia o tym, co będzie, gdy dojdzie do wypadku.